Мало зробити вибори, потрібно повернути довіру територіальної громади до влади

Мало зробити вибори, потрібно повернути довіру територіальної громади до влади

Виборча кампанія закінчилась, життя продовжується.

Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Рекомендації Єдиного Центру щодо дій під час кризи
2008-12-22 09:26:00

Рекомендації Єдиного Центру щодо дій під час кризи

За підсумками проведеного Єдиним Центром круглого столу щодо основних проблем, перед якими постали наші співвітчизники під час фінансово-економічної кризи, розроблено ряд рекомендацій щодо дій під час кризи.

Що робити у випадку, якщо Вас звільняють з роботи?

1. Роботодавець зобов’язаний повідомити працівнику про звільнення за два місяці.

2. Якщо трудовий договір розривається в зв’язку із скороченням чисельності персоналу, не погоджуйтесь на звільнення «за власним бажанням». Краще добитися статусу «скороченого». Це гарантує Вам, крім виплати повної заробітної плати за відпрацьований час протягом наступних 2-х місяців після отримання попередження про скорочення, компенсацію за невикористану відпустку, надання вихідної допомоги в розмірі не менше середньомісячного заробітку.

3. До того часу як побачите наказ про своє звільнення, продовжуйте ходити на роботу, дотримуючись трудового розпорядку та дисципліни. В іншому випадку Вас можуть звинуватити у прогулах і звільнити за це.

4. Повний розрахунок з робітником, згідно ст. 116 КЗпП України, має відбутися в день його звільнення. Відсутність грошей на розрахунковому рахунку фірми не вважається поважною причиною для затримки виплат.

5. Якщо остаточний розрахунок затримується, можете сміливо подавати на роботодавця до суду, і тоді, згідно ст. 117 КЗпП України, він буде зобов’язаний оплатити звільненому працівнику весь час затримки в розмірі його середньомісячного заробітку.

6. Якщо Ви подаєте позов, який стосується трудових правовідносин з роботодавцем, (стягнення зарплат, незаконні звільнення, інші вимоги), Ви звільняєтесь від сплати державного мита.

7. Стати на облік до служби зайнятості можна протягом 6 місяців після звільнення. Це дає Вам можливість зберегти за собою безперервний трудовий стаж, інші пільги, а також гарантує більш високі виплати майбутньої матеріальної допомоги.

8. Мінімальний розмір допомоги по безробіттю на сьогодні: для застрахованих осіб – 500 грн., для незастрахованих – 360 грн. Розмір допомоги залежить від страхового стажу працівника, тривалості його перебування в статусі безробітного, розміру «офіційної» зарплати на останньому місці роботи. Максимальний розмір виплати допомоги по безробіттю – 70% від середньомісячної зарплати (якщо трудовий стаж безробітного більше 10 років), але не більше середнього розміру заробітної плати по відповідних галузях економіки за минулий рік.

Проблема з кредитом

1. Якщо Ви не можете сплачувати кредит через затримку зарплати, в жодному разі не приховуйте цей факт від банківських працівників, і, тим більше, від представників колекторських організацій (колектор - особа, покликана повернути борг будь-якими законними методами, включаючи психологічні).

2. Банкам невигідно зараховувати Ваш кредит до прострочених платежів - за ними необхідно формувати значно більші суми резерву. Тому працівники банку зазвичай йдуть назустріч, пропонуючи збільшити термін угоди або перенести на певний час виплату тіла кредиту (виплату певний час лише підвищеної відсоткової ставки). Так Ви можете зменшити розмір щомісячного платежу та уникнути нарахування пені та штрафних санкцій.

3. Майже всі банки в кредитній угоді залишають за собою право на підвищення ставки у разі, наприклад, \"несприятливих умов на ринку\". Якщо банк скористався цим правом, (уважно перевірте, чи передбачено таке право угодою), то можна спробувати знайти банк, що пропонує менші ставки за кредитами, і перекредитуватися: взяти кредит в іншого банку, достроково погасити перший кредит і сплачувати менші відсотки за кредитом іншому банку.

4. Якщо банк надіслав Вам Додаткову угоду до раніше укладеного кредитного договору банку, в якій повідомляє про підвищення процентних ставок за кредитом, пам’ятайте:

 Ви не зобов’язані підписувати таку угоду, якщо Ваш договір з банком не передбачає права банку змінювати процентну ставку за кредитом. Тому уважно передивіться текст договору.

 Якщо ж банк має право підвищити проценти за кредитом, тоді він зобов’язаний надати Вам детальне пояснення, що входить в реальну вартість кредиту (реальна вартість: процентна ставка за кредитом плюс сума, яку Ви сплачуєте за послуги банка плюс інші витрати). Відсутність такого пояснення є порушенням пункту 1.3 Правил надання банками України інформації споживачу щодо умов кредитування та сукупної вартості кредиту (Постанова правління НБУ №168 від 10.05.2007 р., зареєстрована в Міністерстві юстиції 25.05.2007 р. №541/13808).

 Банк також повинен навести обґрунтовані підстави, згідно яких він збільшує відсоткову ставку, інакше Ви не зобов’язані сплачувати нові проценти за кредитом (пункт 3.5 Правил).

 Задля виконання вимог Законів України «Про банки і банківську діяльність», «Про захист прав споживачів», а також Правил надання банками України інформації споживачу щодо умов кредитування та сукупної вартості кредиту та Постанови правління НБУ №319 «Про додаткові заходи щодо діяльності банків», Ви маєте право вимагати від банка:

• надати Вам розрахунок орієнтовної сукупної вартості кредиту (сума кредиту плюс сума всіх відсотків за весь час користування кредитом). Така інформація необхідна Вам для оцінки своєї здатності до подальшої сплати кредиту.

• надати інформацію щодо подій, які мали безпосередній вплив на вартість ресурсів банку, із зазначенням публічного джерела інформації та діапазону часу, який аналізувався банком. Така інформація необхідна Вам з метою розуміння факторів, що можуть впливати на вартість ресурсів банку в майбутньому, а отже – і можливу повторну зміну процентної ставки за кредитами.

• повідомити про правило (у вигляді алгебраїчної формули), за яким банк розраховує необхідну зміну процентної ставки за договором між Вами і банком. Задля кращого розуміння механізму формування вартості кредиту Ви також можете вимагати навести, яким чином банк за цим правилом нарахував Вам ставки на момент видачі Вам кредитів.

За можливості утримайтесь від продажу товару, який Ви купили в кредит. Під час кризи ціни завжди менше за реальну вартість товару. Після закінчення кризи, вартість товару, який Ви купили в кредит зросте.

Далі буде...

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Газета "Эдиний Центр"